O internetu v budově

Každý ubytovaný student má možnost se připojit do počítačové sítě cca 100 Mbit/s. K tomu může použít kabelové datové rozvody, nebo Wi-Fi. 

Nezapomínej, že máš možnost užívat internet v budově, nikoliv nárok. Pokud bude někdo dělat v síti "nepořádek" a svým provozem (špatným nastavením, zavirováním atp.) omezovat ostatní, může být od sítě odpojen. 

Kabelové připojení

Kabel s koncovkou RJ45Datová zásuvka je na pokoji, stačí si jen pořídit kabel s koncovkou RJ45. Tento kabel v libovolné délce seženeš v každém elektru. Výhodou je rychlejší internet. Nevýhodou je limitace délkou kabelu. Pokud je možnost se připojit kabelem, vřele to doporučujeme.
 
Nikdy nepropojuj jedním kabelem dvě datové zásuvky v budově! Dojde k částečnému znefunkčnění sítě nejen na tvém pokoji.

 

Připojení přes Wi-FiDomácí Wi-Fi AP

V každém patře na vybraném pokoji je umístěn jeden Wi-Fi přístupový bod, který šíří bezdrátový internet po budově. Výhodou Wi-Fi je možnost volnějšího pohybu bez kabelu a je možno se připojit na libovolná níže uvedená zařízení (hesla jsou stejná). Nevýhodou je rychlost, která je limitována počtem aktivních účastníků na daném přístupovém bodě. Proto doporučujeme Wi-Fi využívat na mobilních zařízeních a tabletech. Wi-Fi není vhodná na vysoké datové toky, jako je například sledování filmů atd. Signál Wi-Fi se šíří jako světlo od svíčky. Proto jsou jednotlivé přístupové body rozmístěny tak, aby signál měl co možná největší pokrytí. Proto se pro připojení na Wi-Fi neřiď názvem sítě (SSID), ale kvalitou signálu. Níže uvedená tabulka ti pomůže lokalizovat nejbližší Wi-Fi přístupový bod.

Patro

Pokoj s Wi-Fi bodem

Název sítě (SSID)

Kanál (rozsah) 2.4GHz

1.

220 (serverovna)

ZIZ1P

01 (20MHz)

2.

312

ZIZ2P

05 (20MHz)

3.

422

ZIZ3P

10 (20MHz)

4.

519

ZIZ4P

01 (20MHz)

5.

622

ZIZ5P

05 (20MHz)

Mohu si pořídit vlastní Wi-Fi na pokoj?

Můžeš, ale vždy s vědomím a souhlasem správce. Předem doporučujeme před zakoupení kontaktovat správce a poradit se s ním, jaké zařízení zvolit a jak jej vhodně nastavit. Cena těchto zařízení se pohybuje od 350 do 1000 Kč. Výhodou je rychlost tvé "soukromé" Wi-Fi, která se blíží rychlosti kabelového připojení. Nutná je však znalost nastavení Wi-Fi, případně pomoc při nastavení od správce. Je zakázáno používat tato soukromá zařízení bez povolení od správce.

Při provozu Wi-Fi je požadováno:

  • Certifikace / homologace / prohlášení o shodě od ČTU (je vždy součástí u výrobku zakoupeném v ČR). 
  • Omezení šířky pásma (20 Mhz) a vysílacího výkonu (nejlépe použít jen pásmo 5 GHz).
  • Povolení od správce svoje Wi-Fi používat.
  • Zapojit kabel mezi datovou zásuvkou a Wi-Fi do WAN zdířky.

Při provozu Wi-Fi je zakázáno:

  • Používat ADSL/VDSL atp.modemy.
  • Obsolete Wi-Fi a jinak poškozené.
  • Rušit svým signálem (šířkou pásma) jiné Wi-Fi (zejména v pásmu 2.4GHz).
  • Zapojit Wi-Fi do LAN zdířky (dojde k "rozdávání" tvých IP adres jiným počítačům v síti a internet se stane nefunkční pro všechny).
Doporučení konkrétního zařízení ke dni 13. 9. 2024:
 

 

Aktuální informace

Momentálně máme všechna místa již obsazena. Můžete použít náš kontaktní formulář pro případ, že se nějaké místo uvolní. Jakmile se tak stane, budeme Vás informovat.